Hnojivá

Hnojivá a ich využitie


Ako na výživu rastlín? 

Aké hnojivá do akých podmienok? 

Ako často a koľko hnojiť? 

Poradíme a Dodáme

Jedno a viaczložkové hnojivá 

Organické a anorganické hnojivá 

Priemyselné i ekologické hnojivá 


Keď pôda svojimi zásobami nestačí, prichádzajú na rad hnojivá. Postavené na báze dusíka, fosforu, draslíka či stopových prvkov dodávajú výživu jednotlivo alebo komplexne. Podľa toho ich triedime nasledovne:

Hnojivá podľa obsahu prvkov 

 • jednozložkové a viaczložkové 
 • so stopovými prvkami
 • univerzálne a špeciálne 

 

Priemyselné viaczložkové hnojivá 

Široký sortiment hnojív granulovanej alebo kryštalickej formy od značiek COMPO, Terrasan, EXPERT, Kemira, YARA-Borealis, Scotts-Everris, ACHP Levice, Engo. Konvenčné hnojivá na poľnohospodárske účely Liadok, Cererit, NPK, Močovina s rýchlym uvoľňovaním.

Trávnikové hnojivá 

Trávnikové hnojivá Everris, Compo, Expert s dlhším pôsobením, alebo konvenčné s rýchlym uvoľňovaním.

Profesionálne hnojivá Everris s najvyššou kvalitou Sportmaster, Landscaper Pro. Jednotlivé živiny obaľované v „PACE“ obale (všetky živiny sú v jednom obale), alebo „POLY-S“ obale (dlho pôsobiaci dusík je obaľovaný v polymérovom obale). Hnojivá s dĺžkou pôsobenia 3-4, 4-5, 8-9 mesiacov.

Pro Turf vhodné pre všetky druhy trávnikov s dĺžkou pôsobenia 2 mesiace, mini granule zabezpečujú rovnomerné hnojenie, 25 % dusíka je obaľovaný v POLY-S obale, čo znamená rovnomernejšie uvoľňovanie živín.

Malospotrebiteľské hnojivá so širokým spektrom použitia značky Terrasan: tekuté, tuhé a trávnikové. 

Hnojivá podľa konzistencie 

 • tekuté
 • tuhé – práškové, granulované, tyčinkové, tablety

Granulované hnojivá 

Granulované hnojivá s riadeným uvoľňovaním živín Osmocote. Každá granula je pokrytá organickým polopriepustným obalom z biologicky odbúrateľného polyméru, ktorý sa vyrába z rastlinných olejov. Po aplikácii hnojiva Osmocote prenikne polopriepustným obalom voda a začne živinami obsiahnuté granule rozpúšťať. Uvedená doba pôsobenia platí pri priemernej teplote 21stupňov Celzia. Pri vyšších teplotách prebieha uvoľňovanie živín rýchlejšie, pri nižších teplotách pomalšie.

Kryštalické hnojivá 

Hnojivá Universol vo vode rozpustnej kryštalickej forme ponúkajú širokú škálu produktov na využitie v okrasnom záhradníctve, ktoré sú prispôsobené pre každú situáciu. Tieto hnojivá sa vyrábajú s vyváženým obsahom základných živín NPK, ktoré dopĺňa horčík a stopové prvky.

Hnojivá podľa zloženia 

 • Organické 
 • Anorganické – minerálne hnojivá
 • Zásobné – s postupným uvoľňovaním aj niekoľko mesiacov
 • Vodorozpustné – aplikovateľné závlahovým systémom

Organické Hnojivá

Kravský hnoj peletovaný, kravský hnoj granulovaný, slepačí hnoj peletovaný.

Kravský hnoj je základné hospodárske hnojivo, ktoré sa v našich podmienkach nedá zatiaľ celkom nahradiť. Jeho význam súvisí aj so zvyšujúcimi sa dávkami priemyselných hnojív, pretože zvyšuje ich účinnosť. Je hospodársky najvýznamnejším organickým hnojivom. Vyznačuje sa vysokým obsahom mikroorganizmov, ktoré rozkladajú organické látky v pôde a takto sprístupňujú pre rastliny živiny obsiahnuté v organickej hmote.

Je zdrojom veľkého množstva oxidu uhličitého (CO2), ktorý sa tvorí pri jeho rozklade a ktorý rastliny následne využívajú v procese syntézy organických látok. Z pôdnej zásoby sú odčerpávané živiny a ich odber (kosením, úrodou) je výrazne vyšší ako príjem. Ak tento proces trvá viac rokov, klesá pôdna úrodnosť a v krajných prípadoch nastáva devastácia pôdy. Minerálne silne hnojené trávniky, ktoré rastú intenzívne, často oveľa citlivejšie reagujú na environmentálne stresy ako organicky hnojené pomalšie rastúce trávniky. Preto ako ideálny model sa ukazuje súčasná aplikácia organických a minerálnych hnojív.

Bi-stim ekologické hnojivá. Základnou surovinou na ich výrobu je biohumus – produkt dážďoviek Eisenia Foetida. Biohumus je tvorený v prevažnej miere z exkrementov dážďovky hnojnej a z nestrávených zvyškov pôvodného substrátu. Medzi jeho výnimočné vlastnosti patrí to, že obnovuje mikrobiologickú aktivitu pôdy, zabraňuje pôdnej únave, pozitívne pôsobí na príjem živín, urýchľuje dozrievanie plodov, zvyšuje kvalitu plodov a výnosy.

 

Aplikácia hnojiva 

 • do pôdy– prijímané koreňovou sústavou
 • do nadzemnej časti– vstrebávané listami
 • závlahou– do koreňov alebo listov podľa typu závlahy

Optimálne je aplikovať hnojivá rovnomerne, nie nárazovo, nakoľko nárazový efekt doplnenia živín nespĺňa účel ich dlhodobejšieho využitia. Teplé počasie kladie vyššie nároky na výdaj energie, a teda aj doplnenie zásob živín ako chladnejšie obdobie. Z hľadiska uspokojenia výživovej hodnoty rastlín majú najlepší efekt zásobné hnojivá.

Ak ste nenašli, čo ste hľadali, kontaktujte nás, radi vám poradíme.


Čerpajte výhody pre váš maloobchod

Zaregistrujte sa

A začnite s nami rásť